Shana Robbins

Wystawa Zapierający dech
Breathtaking exhibition

kurator: Rob Garrett


Zdjęcie: Shana Robbins, Axis Mundi, 2009.

Shana Robbins to artystka z Atlanty zajmująca się multidyscyplinarnnymi działaniami obejmującymi performens, rysunek, malarstwo, film, video i instalacje.

W ramach wystawy Zapierający dech artystka zaprezentuje prace – w tym performens – z serii poświęconej migracji i nacjonalizmowi, nad którymi pracuje od 2015 r., m.in. odwiedzając obozy dla uchodźców. Jej prace prezentowane są w zagrodzie z drutu kolczastego wzniesionej w Holu Głównym Trafo. Ma ona przypominać ogrodzenia napotykane przez migrantów przemierzających Europę, stanowiąc jednocześnie wyrazisty sprzeciw wobec powracającego w ostatnim czasie sloganu “Forteca Europa” oraz innych przejwów ksenofobii i nacjonalizmu na Starym Kontynencie. Publiczność podczas pefromensu będzie stać i siedzieć wewnątrz zagrody z drutu kolczastego, w klaustrofobicznej i pełnej napięcia bliskości z artystką. Układ przestrzeni oraz emocjonalny i psychiczny ładunek performensu mają stworzyć analogię do przepełnionych lękiem reakcji na imigrantów.

American, Atlanta-based artist Shana Robbins works with multidisciplinary processes across performance, drawing, painting, film, video, and installation.

W swoich pracach eksploruje różne rytuały oraz związane z ziemią kosmologie, które stanowią rekontekstualizację postaci ludzkiej i czasu dokonywaną przez szamańskie filozofie. Bazując na osobistych doświadczeniach uczennicy ruchu Butoh oraz byłej modelki, Robbins eksperymentuje z rodzajami ruchu i sposobami opowiadania wywodzącymi się z antycznych i współczesnych opowieści o narodzinach, śmierci, tożsamości oraz transformacji. Płynność i oddech jako emanacja ducha stanowią główne motywy jej twórczości. Praca Axis Mundi (2009) zrealizowana została podczas performensu artystki w Islandii, na odległej lodowcowej lagunie Jökulsárlón. Przy użyciu kostiumu oraz zwolnionych ruchów artystka przywdziewa kamuflaż, jakby chciała stopić się z otoczeniem, upodabniając się do zwierzęcia lub rośliny. Fotografia dokumentująca performens Supernatural conductor 3 przedstawia okrytą koronkowymi serwetami artystkę, która otoczona zielonym lasem, podnosi się z kałuży mętnej wody.